czwartek, 26 marca 2020

27.03.2020 Temat: Ruch a dobre oceny w szkole. Powtórkowy zawrót głowy.



Witajcie,
nim zaczniemy dzisiejszą lekcje troszkę poćwiczymy, bo ruch to zdrowie!


  • Weź do ręki piórko lub kawałek bibuły/chusteczki. Stań swobodnie i dmuchając na przedmiot, obserwuj, jak leci. Powtórz to ćwiczenie 4 razy.
  • Złóż razem swoje dłonie przed sobą. Dokładnie nałóż każdy palec prawej ręki na każdy palec lewej ręki. Naciskając raz mocno, a raz lekko dłonią o dłoń. Chwilami niech palce naciskają na siebie bardzo mocno, a chwilami bardzo lekko.
Super, mała poranna gimnastyka za nami.

A teraz, naszykujmy książki:
  • podręcznik 
  • ćwiczenie do polskiego
  • ćwiczenie do matematyki
  • zeszyt do matematyki
Zaczynamy:)

1. Otwórz podręcznik na stronie 106. Na dobry początek dnia rozwiążemy parę zadań z matematyki.


Przeczytaj uważnie polecenie, poradzisz sobie! Odpowiedzi zapisz w zeszycie do matematyki.
Pamiętaj! Zapisz numer zadania. Zad.1 str.107



Dla przypomnienia
Podpowiedź od Bratka: w pierwszej i drugiej kropce tylko dwie liczby spełniają warunki, o których musisz pamiętać.

2.Przeczytaj polecenie. Nie śpiesz się :) Wiem,że dasz radę!
Wykonujemy wszystkie kropki.


3. Przeskakujemy do zadania 4. Zadanie nie jest dla Ciebie trudne, ale Bratek prosi żebyś narysował graf.
Pamiętasz jak, to zrobić? Oto, mała podpowiedź.




PRACA NA WEEKEND
Zad 1,2,3 str.17- ćwiczenia od matematyki



Bardzo dobrze! Czas na naszą małą przerwę i drugie śniadanie. Widzimy się za 15min.






Odpoczęliście? Mam nadzieję, że tak. 
Filemon miauczy do was kocie "Cześć"- postanowił się z nami pouczyć:)

1. Wracamy do naszych podręczników. Otwórzcie je na stronie 30-31
Przeczytaj informacje, które przygotował dla ciebie Bratek.



Czy dowiedziałeś się czegoś, nowego? Myślę, że tak. Nasz organizm jest pełen tajemnic. 

2. Spróbujmy teraz wykonać ćwiczenia oczu.
  • weź mały miękki,przedmiot np.kulkę z papieru. Wyznacz sobie jakiś cel (oczywiście, taki którego nie zniszczymy podczas zabawy)i wykonaj trzy rzuty do celu jednocześnie uważnie obserwując tor lotu przedmiotu.
  • popatrz chwilę przez okno. Znajdź jakiś obiekt, który się porusza. Śledź go nie poruszając głową.
  • siedząc na krześle staraj się spojrzeć raz w prawo, raz w lewo, do góry i na dól. Nie ruszaj przy tym głową.
3. Świetnie, ci poszło :) Teraz parę ćwiczeń na wpływające na staranne pismo.
  • pochodź na czworakach po pokoju i naśladuj ulubione zwierze
  • stań swobodnie i wykonaj po 3 skręty tułowia w prawo i w lewo (staraj się nie odrywać stóp od podłogi) oraz 3 skłony do podłogi
  • pomachaj rękoma zrób krążenie rąk) do przodu 8 razy i do tyłu 8 razy
4. Teraz otwórz ćwiczenie do polskiego na stronie 23. Zrobimy zadanie 2. Możesz zaznaczyć jasnym kolorem litery, które nie zostaną wykreślone W ten sposób łatwiej ci będzie odczytać hasło.


5. Weź teraz gazetę (kartkę) lub jakiś obrazek, który chcesz wyrzucić. Pamiętaj, do tego ćwiczenia nie bierz czystej kartki. Działamy według zasad recyklingu :)
Zgnieć kartkę lub kartki w kule. Jeśli masz w domu balon, to po lekcji możesz go nadmuchać i odbijać kolejnymi palcami. To też ćwiczenie pomagające staranniej pisać. 

6.Palce gotowe do pracy? Spójrz na zadanie 1. Ułóż wyrazy w kolejności alfabetycznej.


7. Ostatnie zadanie na dziś. Przekształć zdania według wzoru z liczby pojedynczej w liczbę mnogą.

Brawo! Przed nami weekend. Nie zapomnij o pd.z matematyki.

Ułożyłam dla ciebie test z materiału, który omawialiśmy w tym tygodniu. Proszę kliknij na link pod spodem. Nim rozpoczniesz test musisz wpisać swoje imię i nazwisko. Miłej zabawy i powodzenia. Na udzielenie odpowiedzi masz 25 sekund
https://www.testportal.pl/test.html?t=k5SzuiJ3MidL

Widzimy się w poniedziałek :)




środa, 25 marca 2020

26.03.2020 Temat: Zdrowy wypoczynek.


Wolnego czasu mamy teraz baaaaaardzo dużo.
Wiem, że gdybyście mogli mi odpowiedzieć na pytanie: "Jak spędzać go zdrowo?", to miejsca na naszym blogu mogłoby zabraknąć do zapisania wszystkich waszych pomysłów.
Spróbujmy jednak przypomnieć sobie, co już wiemy.


Dziś potrzebny nam będzie:
  • podręcznik
  • ćwiczenie do polskiego
  • zeszyt do polskiego
  • ćwiczenie do matematyki
Gotowi? Zaczynamy :)

1. Otwórz podręcznik na stronie 28-29. Przeczytaj na głos czytankę przygotowaną przez Bratka. Nie śpiesz się i staraj zapamiętać jak najwięcej szczegółów tego opowiadania.

  • Zastanów się, jakie uczucia przeżywały dzieci z opowiadania i dlaczego?
  • Co Bratek zaproponował Róży? 
2. Otwórz teraz zeszyt do polskiego, ale nie zamykaj podręcznika będzie nam potrzebny.
Przepisz dzisiejszy temat i uzupełnij notatkę na podstawie przeczytanej czytanki.

3. Napisz teraz pod notatką trzy propozycje zabaw ruchowych,  w które możesz się pobawić po nauce.

4. Otwórz teraz ćwiczenia do polskiego na stronie 22. Przeczytaj polecenie do zadania pierwszego. Zapisz w liniaturze sposoby Igi na silny organizm. Podpowiem ci w rozsypance ukryły się trzy porady. 
Pamiętaj! Zdanie rozpoczynamy wielką literą :)


5. Spójrz teraz na zadanie drugie. Ułóż dalszy ciąg historyjki o wyprawie Zuzi na targ.
Pamiętaj! Opowiadanie składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia.
Zwróć uwagę, że mamy już wstęp opowiadania. Pozostało zatem dopisać rozwinięcie i zakończenie. 
  • Użyj jak najwięcej wyrazów z ó wymiennym, podkreśl te wyrazy w całym tekście. 
  • Dla przypomnienia:


Pamiętaj!!!!! Jak najwięcej wyrazów z ó wymiennym!!!!!

6. Ostatnie zadanie z polskiego przed nami. 


Jeśli nie wiesz, gdzie schował się słownik ortograficzny, możesz skorzystać ze słownika online. Wystarczy, że klikniesz na link poniżej i otworzy ci się słownik.
https://marcinmilkowski.pl/pl/slownik-ortograficzny/?word=kólka&do=Sprawdź


Czas na przerwę :) Widzimy się za 15 minut.




Witajcie, po przerwie. Nim przejdziemy do matematyki proponuję wam trochę ruchu :)

Jesteście ubrani w wygodne ubranie? :)  Zaraz dowiecie się dlaczego pytam.
Przeczytajcie tekst piosenki pt."Ruch, ruch, ruch"

Fasolki- Ruch, ruch,ruch
Nie siedź w domu, gdy na dworze słońce świeci,
Wyjdź na spacer, jak to robią inne dzieci,
Zabierz piłkę i skakankę z kąta weź,
Pokaż innym, że ty także ćwiczyć chcesz.

Na ruch, ruch, ruch jest dzisiaj wielka moda,
Więc ćwicz, ćwicz, ćwicz, to dobre jest dla zdrowia.
A ruch, ruch, ruch jest twoim przyjacielem,
Więc ćwicz, ćwicz w dni powszednie i w niedzielę.

Nie siedź w domu, gdy na dworze deszczyk pada,
W małym deszczu może niezła być zabawa,
Włóż kalosze, bo kalosze lubią deszcz,
I parasol weź na spacer, jeśli chcesz.

Nie siedź w domu, gdy na dworze śnieżek prószy,
Wyjdź na spacer, nauszniki włóż na uszy,
Gdy masz łyżwy na ślizgawkę możesz pójść,
Lub na narty - jeśli mieszkasz pośród gór.
AUTOR TEKSTU: E. Chotomska


A teraz czas na trochę ćwiczeń. Mam nadzieję, że poznajecie jeszcze Panią na nagraniu.. :)
Uważajcie na różne sprzęty domowe, które są wokół was.
Próbujcie powtarzać za mną.




Jak, wam się podobało? Odpocznijcie chwilkę, napijcie się wody i... :)
Przechodzimy do matematyki.




1. Otwórz ćwiczenie do matematyki na stronie 14. Przeczytaj polecenie do zadania pierwszego. Jest proste, myślę że sobie poradzisz.

2. Przeczytaj teraz uważnie polecenie do zadania drugiego.
Nie było takie trudne, prawda?
Podpowiemy ci z Bratkiem, że zostało 7 babeczek? Jeśli masz taki wynik w ostatnim działaniu, to świetnie ci poszło. Jeśli inny, to sprawdź wszystkie działania jeszcze raz.

3.Z tym zadaniem poradzisz sobie, bez pomocy Bratka.

4.Oblicz i wpisz właściwe liczby w okienka.

5. W tym zadaniu nie robimy ostatniej kropki. Przeczytaj uważnie polecenie.
bakalie-to np.rodzynki,orzechy,suszone owoce

6. Przechodzimy na stronę 16. 

Pomóż Bratkowi i wpisz brakujące liczby tak, aby suma liczb w każdym działaniu wynosiła 100.

7. Ostatnie zadanie na dziś.Coś o naszych lekcjach w-fu :)

BRAWO! Pięknie dziś pracowałeś.







wtorek, 24 marca 2020

25.03.2020 Temat: Ciało człowieka- skomplikowany mechanizm

Mam nadzieje, że po wczorajszej lekcji o "śnie" jesteście wypoczęci i możemy zaczynać kolejną lekcje :)

Dziś porozmawiamy...właśnie zgadnijcie o kim!

Tak! Dziś porozmawiamy o nas :)

Oglądacie siebie codziennie w lusterku, ale czy zastanawialiście się kiedyś jak, to wszystko działa?
Dlaczego możemy unieść rękę do góry, kiedy tylko chcemy? 
Postaramy się na te pytania i wiele innych dzisiaj odpowiedzieć. 

Naszykuj nasz podręcznik, ćwiczenie do j.polskiego oraz zeszyt do matematyki.
ZACZYNAMY :)


1. Otwórz podręcznik na stronie 26. Przeczytaj wstęp, który przygotował dla nas Bratek.











Wiesz, już że nasz organizm składa się z wielu narządów. Teraz je sobie omówimy (podręcznik str.26-27)


PŁUCA



Mamy dwa płuca- prawe i lewe. Dzięki płucom oddychamy.




Nos lub usta, gardło, krtań, tchawica, oskrzela, wreszcie płuca. Taką drogę, każdego dnia, przechodzi ok. 11 tys. litrów powietrza.

O oddychaniu nie musisz pamiętać. Automatyczne skurcze odpowiednich mięśni międzyżebrowych  i przepony sprawiają, że to po prostu się dzieje. Przy wdechu powietrze zostaje zassane do organizmu tak, jak do odkurzacza.Wydech (niezbędny do usunięcia dwutlenku węgla po wymianie gazowej w płucach) to skutek rozluźnienia mięśni.

Przepona przy wdechu, analogicznie do odkurzacza, zgarnia przy okazji zanieczyszczenia, dlatego oskrzela są wyściełane błoną śluzową z rzęskami. Śluz zatrzymuje drobinki, które mogłyby okazać się groźne dla płuc, a rzęski pomagają je wymiatać do tchawicy. Tam zostają odkrztuszone i trafiają znowu do gardła.


SERCE


Nie przypomina tego, które malujemy na Walentynki, prawda?
Serce to pompa, która nigdy nie śpi tylko bez ustanku tłoczy krew. Krew doprowadza składniki potrzebne do życia do wszystkich narządów i komórek w ciele. 
Obieg krwi odbywa się przez elastyczne przewody (żyły i tętnice), które razem osiągnęłyby długość połowy drogi do Księżyca.


Aby nasze serce było zdrowe i służyło nam do późnej starości, powinniśmy dbać o prawidłowe odżywianie i ruch - najlepiej na świeżym powietrzu. I jeszcze jedno: wbrew utartym wyobrażeniom, to nie w sercu mieszkają nasze uczucia. Za nie odpowiedzialny jest zupełnie inny narząd - ciekawe czy wiesz, który?

MÓZG


Tak, to tam schowane są nasze uczucia, ale nie tylko.
Mózg steruje pracą całego naszego ciała. Na obrazku poniżej są wyszczególnione różne części (płaty) naszego mózgu i opisane, która część za co odpowiada.

Sam widzisz jaki skomplikowany to narząd. 
 A tu  porównanie mózgu człowieka i zwierząt. Czy nasz mózg jest największy?

ŻOŁĄDEK



Doskonale wiecie do czego służy żołądek. Tam trafia, to co zjemy. Kwasy, które się w nim znajdują rozdrabniają i rozpuszczają pokarm na substancje potrzebne naszym komórkom i narządom. To taki rodzaj paliwa. Dzięki niemu twoje ciało rośne, jest silne i szybko zdrowieje.






Ciekawostki: 
-Twój żołądek produkuje do 2 litrów kwasu dziennie.
-Kwas żołądkowy jest wystarczająco silny, aby rozpuszczać metale, ale nie ma czasu, aby zniszczyć ścianki żołądka, ponieważ w ciągu każdej minuty w nabłonku twojego żołądka wymianie ulega 500 tys. komórek.
-Gdyby człowiek nie posiadał żołądka, który reguluje przesuwanie się pokarmu do jelita, musiałby zjadać małe porcje pożywienia, co kilkanaście minut.
- POJEMNOŚĆ  naszego żołądka, to 1000- 3000 ml

NERKI


Każdy zdrowy człowiek posiada dwie nerki, które znajdują się po obu stronach kręgosłupa (za żołądkiem i pod wątrobą). Mają one kształt dużych ziaren fasoli. Ten tajemniczy narząd pełni w organizmie człowieka bardzo ważne funkcje. Wraz z jedzeniem trafia do naszego ciała dużo różnych składników, z których nie wszystkie są nam potrzebne. Nerki są naturalnym filtrem oddzielającym zbędne lub szkodliwe elementy od tych, które są konieczne dla naszego zdrowia. Dzięki nerkom krew oczyszczana jest z takich „śmieci” i gdy robimy siusiu, usuwamy je wraz z moczem. W nerkach powstaje bardzo ważna (np. dla naszych kości) witamina D. Narząd ten reguluje również ilość płynów w naszym organizmie.

Ciekawostki:
W ciągu doby nerka zdrowego człowieka produkuje aż 150-170 litrów moczu


KOŚCI I MIĘŚNIE




Ciało ludzkie składa się z 206 kości połączonych ze sobą i tworzących ludzki szkielet.
Kości ochraniają takie ważne dla życia organy jak serce i płuca. 30 kości czaszki chroni mózg człowieka. Wszystkie kości są ze sobą powiązane.

Niestety, pomimo iż elementy szkieletu połączone są ze sobą ruchomymi punktami, tzw. stawami, nasze ciało nie drgnęłoby nawet, gdyby nie mięśnie. To właśnie one potrafią kurczyć się i rozkurczać, umożliwiając nam poruszanie się.

W naszym ciele znajdziemy wiele różnych mięśni, które odpowiadają np. za poruszanie kończynami dolnymi i górnymi, palcami u stóp i dłoni, za unoszenie i opadanie klatki piersiowej podczas oddechu, mruganie powiekami czy choćby uśmiech. Nawet serce zbudowane jest z tkanki mięśniowej.

Dzięki mięśniom możemy nie tylko biegać, skakać czy jeździć na rowerze, lecz możemy być także spokojni o przepływ płynów w naszym ciele i ogrzewanie organizmu.


BRAWO, wiesz już naprawdę dużo o naszym ciele.


Czas rozprostować kości i odpocząć. Wróć do mnie za 15 minut. 
Smacznego drugiego śniadania :)





Mam nadzieję, że odpoczęliście. Ruszamy dalej.

1.. Otwórz teraz ćwiczenie do języka polskiego na stronie 20. Rozwiążemy krzyżówkę w zadaniu 1.
    Jeśli nadal nie jesteś pewien odpowiedzi śmiało zajrzyj do podręcznika.


2. Uzupełnij tabelę w zadaniu drugim. Przy tym ćwiczeniu też możesz korzystać z podręcznika oraz wiadomości umieszczonych powyżej :) 


3.. Rozwiążemy teraz mały test. Przeczytaj pytania i proponowane odpowiedzi w zadaniu 1 na stronie 21. Zaznacz jedną prawidłową odpowiedź. 



Czas przypomnieć sobie na jakie pytania odpowiada czasownik i rzeczownik


CO ROBI? 
CO SIĘ Z NIM DZIEJE?


KTO?
CO?


4. Zrobimy teraz zadanie 2 ze strony 21 w ćwiczeniach do polskiego. Połącz w pary rzeczowniki i odpowiednie czasowniki.



Super! Nie było trudne, prawda?

5. Przyjrzyj się teraz obrazkom w zadaniu 3 na stronie 21. Spróbuj samodzielnie rozwiązać rebusy, odpowiedzi zapisz w liniaturze.


Czas podsumować wiadomości o naszym ciele, które dziś zdobyliśmy. Obejrzyj  film o sercu, który dla ciebie znalazłam.





Czas na dłuższą przerwę. Widzimy się za 30 minut. Odpocznij :)
Możesz w tym czasie pozwolić sobie na odrobinę muzycznego szaleństwa:)






Czas na matematykę :)



Otwieramy podręcznik na stronie 105 


1. Zapisz w zeszycie do matematyki numer zadania i stronę Zad 2 str.105, a następnie wykonaj obliczenie i napisz odpowiedź.


2. Przechodzimy do zadania 3. Nie jest ono trudne, ale musisz uważnie przeczytać jego treść.
-Najpierw wykonaj działanie, które pozwoli ci odpowiedzieć na pytanie, ile punktów zdobył Janek w pierwszej turze. Wszystkie wiadomości są w tabelce. 
- Następnie popatrz na "drugą i trzecią turę". Aby dowiedzieć się ile punktów zdobył Adam musisz wykonać dwa podobne działania. 
- Na ostatnie pytanie odpowiedz ustnie. Z moich obliczeń wynika, że do remisu doszło w trzeciej turze. Czy Tobie też tak wyszło?



UWAGA - zadania dla chętnych na ocenę :)
  • Wykonaj zadanie 1,2 i 3 ze str.13 z ćwiczeń do matematyki i wyślij mi ich zdjęcie na messengera lub na maila. Powodzenia :)
  • Wykonaj model układu oddechowego: 
MATERIAŁY
2 foliowe woreczki
2 rurki (mogą być plastikowe, choć lepsze byłyby oczywiście papierowe)
kolorowy papier
nożyczki
taśma klejąca
ołówek i gumka do ścierania
kredki (opcjonalnie)
szablony płuc, nosa i oczu







To koniec na dziś. Jestem bardzo zadowolona z Twojej pracy, oby tak dalej. 
Widzimy się jutro:)




25.06.2020 Temat: Wakacje!

KOCHANI! JESTEM Z WAS BARDZO DUMNA! BYLIŚCIE BARDZO DZIELNI PRZEZ CAŁY OKRES NAUKI ZDALNEJ. TO OSTATNI BLOG PRZED WAKACJAMI. ...