wtorek, 24 marca 2020

25.03.2020 Temat: Ciało człowieka- skomplikowany mechanizm

Mam nadzieje, że po wczorajszej lekcji o "śnie" jesteście wypoczęci i możemy zaczynać kolejną lekcje :)

Dziś porozmawiamy...właśnie zgadnijcie o kim!

Tak! Dziś porozmawiamy o nas :)

Oglądacie siebie codziennie w lusterku, ale czy zastanawialiście się kiedyś jak, to wszystko działa?
Dlaczego możemy unieść rękę do góry, kiedy tylko chcemy? 
Postaramy się na te pytania i wiele innych dzisiaj odpowiedzieć. 

Naszykuj nasz podręcznik, ćwiczenie do j.polskiego oraz zeszyt do matematyki.
ZACZYNAMY :)


1. Otwórz podręcznik na stronie 26. Przeczytaj wstęp, który przygotował dla nas Bratek.











Wiesz, już że nasz organizm składa się z wielu narządów. Teraz je sobie omówimy (podręcznik str.26-27)


PŁUCA



Mamy dwa płuca- prawe i lewe. Dzięki płucom oddychamy.




Nos lub usta, gardło, krtań, tchawica, oskrzela, wreszcie płuca. Taką drogę, każdego dnia, przechodzi ok. 11 tys. litrów powietrza.

O oddychaniu nie musisz pamiętać. Automatyczne skurcze odpowiednich mięśni międzyżebrowych  i przepony sprawiają, że to po prostu się dzieje. Przy wdechu powietrze zostaje zassane do organizmu tak, jak do odkurzacza.Wydech (niezbędny do usunięcia dwutlenku węgla po wymianie gazowej w płucach) to skutek rozluźnienia mięśni.

Przepona przy wdechu, analogicznie do odkurzacza, zgarnia przy okazji zanieczyszczenia, dlatego oskrzela są wyściełane błoną śluzową z rzęskami. Śluz zatrzymuje drobinki, które mogłyby okazać się groźne dla płuc, a rzęski pomagają je wymiatać do tchawicy. Tam zostają odkrztuszone i trafiają znowu do gardła.


SERCE


Nie przypomina tego, które malujemy na Walentynki, prawda?
Serce to pompa, która nigdy nie śpi tylko bez ustanku tłoczy krew. Krew doprowadza składniki potrzebne do życia do wszystkich narządów i komórek w ciele. 
Obieg krwi odbywa się przez elastyczne przewody (żyły i tętnice), które razem osiągnęłyby długość połowy drogi do Księżyca.


Aby nasze serce było zdrowe i służyło nam do późnej starości, powinniśmy dbać o prawidłowe odżywianie i ruch - najlepiej na świeżym powietrzu. I jeszcze jedno: wbrew utartym wyobrażeniom, to nie w sercu mieszkają nasze uczucia. Za nie odpowiedzialny jest zupełnie inny narząd - ciekawe czy wiesz, który?

MÓZG


Tak, to tam schowane są nasze uczucia, ale nie tylko.
Mózg steruje pracą całego naszego ciała. Na obrazku poniżej są wyszczególnione różne części (płaty) naszego mózgu i opisane, która część za co odpowiada.

Sam widzisz jaki skomplikowany to narząd. 
 A tu  porównanie mózgu człowieka i zwierząt. Czy nasz mózg jest największy?

ŻOŁĄDEK



Doskonale wiecie do czego służy żołądek. Tam trafia, to co zjemy. Kwasy, które się w nim znajdują rozdrabniają i rozpuszczają pokarm na substancje potrzebne naszym komórkom i narządom. To taki rodzaj paliwa. Dzięki niemu twoje ciało rośne, jest silne i szybko zdrowieje.






Ciekawostki: 
-Twój żołądek produkuje do 2 litrów kwasu dziennie.
-Kwas żołądkowy jest wystarczająco silny, aby rozpuszczać metale, ale nie ma czasu, aby zniszczyć ścianki żołądka, ponieważ w ciągu każdej minuty w nabłonku twojego żołądka wymianie ulega 500 tys. komórek.
-Gdyby człowiek nie posiadał żołądka, który reguluje przesuwanie się pokarmu do jelita, musiałby zjadać małe porcje pożywienia, co kilkanaście minut.
- POJEMNOŚĆ  naszego żołądka, to 1000- 3000 ml

NERKI


Każdy zdrowy człowiek posiada dwie nerki, które znajdują się po obu stronach kręgosłupa (za żołądkiem i pod wątrobą). Mają one kształt dużych ziaren fasoli. Ten tajemniczy narząd pełni w organizmie człowieka bardzo ważne funkcje. Wraz z jedzeniem trafia do naszego ciała dużo różnych składników, z których nie wszystkie są nam potrzebne. Nerki są naturalnym filtrem oddzielającym zbędne lub szkodliwe elementy od tych, które są konieczne dla naszego zdrowia. Dzięki nerkom krew oczyszczana jest z takich „śmieci” i gdy robimy siusiu, usuwamy je wraz z moczem. W nerkach powstaje bardzo ważna (np. dla naszych kości) witamina D. Narząd ten reguluje również ilość płynów w naszym organizmie.

Ciekawostki:
W ciągu doby nerka zdrowego człowieka produkuje aż 150-170 litrów moczu


KOŚCI I MIĘŚNIE




Ciało ludzkie składa się z 206 kości połączonych ze sobą i tworzących ludzki szkielet.
Kości ochraniają takie ważne dla życia organy jak serce i płuca. 30 kości czaszki chroni mózg człowieka. Wszystkie kości są ze sobą powiązane.

Niestety, pomimo iż elementy szkieletu połączone są ze sobą ruchomymi punktami, tzw. stawami, nasze ciało nie drgnęłoby nawet, gdyby nie mięśnie. To właśnie one potrafią kurczyć się i rozkurczać, umożliwiając nam poruszanie się.

W naszym ciele znajdziemy wiele różnych mięśni, które odpowiadają np. za poruszanie kończynami dolnymi i górnymi, palcami u stóp i dłoni, za unoszenie i opadanie klatki piersiowej podczas oddechu, mruganie powiekami czy choćby uśmiech. Nawet serce zbudowane jest z tkanki mięśniowej.

Dzięki mięśniom możemy nie tylko biegać, skakać czy jeździć na rowerze, lecz możemy być także spokojni o przepływ płynów w naszym ciele i ogrzewanie organizmu.


BRAWO, wiesz już naprawdę dużo o naszym ciele.


Czas rozprostować kości i odpocząć. Wróć do mnie za 15 minut. 
Smacznego drugiego śniadania :)





Mam nadzieję, że odpoczęliście. Ruszamy dalej.

1.. Otwórz teraz ćwiczenie do języka polskiego na stronie 20. Rozwiążemy krzyżówkę w zadaniu 1.
    Jeśli nadal nie jesteś pewien odpowiedzi śmiało zajrzyj do podręcznika.


2. Uzupełnij tabelę w zadaniu drugim. Przy tym ćwiczeniu też możesz korzystać z podręcznika oraz wiadomości umieszczonych powyżej :) 


3.. Rozwiążemy teraz mały test. Przeczytaj pytania i proponowane odpowiedzi w zadaniu 1 na stronie 21. Zaznacz jedną prawidłową odpowiedź. 



Czas przypomnieć sobie na jakie pytania odpowiada czasownik i rzeczownik


CO ROBI? 
CO SIĘ Z NIM DZIEJE?


KTO?
CO?


4. Zrobimy teraz zadanie 2 ze strony 21 w ćwiczeniach do polskiego. Połącz w pary rzeczowniki i odpowiednie czasowniki.



Super! Nie było trudne, prawda?

5. Przyjrzyj się teraz obrazkom w zadaniu 3 na stronie 21. Spróbuj samodzielnie rozwiązać rebusy, odpowiedzi zapisz w liniaturze.


Czas podsumować wiadomości o naszym ciele, które dziś zdobyliśmy. Obejrzyj  film o sercu, który dla ciebie znalazłam.





Czas na dłuższą przerwę. Widzimy się za 30 minut. Odpocznij :)
Możesz w tym czasie pozwolić sobie na odrobinę muzycznego szaleństwa:)






Czas na matematykę :)



Otwieramy podręcznik na stronie 105 


1. Zapisz w zeszycie do matematyki numer zadania i stronę Zad 2 str.105, a następnie wykonaj obliczenie i napisz odpowiedź.


2. Przechodzimy do zadania 3. Nie jest ono trudne, ale musisz uważnie przeczytać jego treść.
-Najpierw wykonaj działanie, które pozwoli ci odpowiedzieć na pytanie, ile punktów zdobył Janek w pierwszej turze. Wszystkie wiadomości są w tabelce. 
- Następnie popatrz na "drugą i trzecią turę". Aby dowiedzieć się ile punktów zdobył Adam musisz wykonać dwa podobne działania. 
- Na ostatnie pytanie odpowiedz ustnie. Z moich obliczeń wynika, że do remisu doszło w trzeciej turze. Czy Tobie też tak wyszło?



UWAGA - zadania dla chętnych na ocenę :)
  • Wykonaj zadanie 1,2 i 3 ze str.13 z ćwiczeń do matematyki i wyślij mi ich zdjęcie na messengera lub na maila. Powodzenia :)
  • Wykonaj model układu oddechowego: 
MATERIAŁY
2 foliowe woreczki
2 rurki (mogą być plastikowe, choć lepsze byłyby oczywiście papierowe)
kolorowy papier
nożyczki
taśma klejąca
ołówek i gumka do ścierania
kredki (opcjonalnie)
szablony płuc, nosa i oczu







To koniec na dziś. Jestem bardzo zadowolona z Twojej pracy, oby tak dalej. 
Widzimy się jutro:)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz